close

Sport ja tervis (kuni 2018)

E
T
K
N
R
L
P
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Praegune kuupäev
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05


2023-2025


2020-2021

Suunda „Sport ja tervis“ ootame õppima neid, kes soovivad arendada edasi spordialasid ja liikumisviise, mis on lähteks elukestvale liikumisharrastusele. Mens sana in corpore sano. Terves kehas terve vaim. Omandatud teadmised, oskused ja kogemused võimaldavad õpilasel regulaarset liikumist/sportimist oma tervise tugevdamiseks teadlikult kasutada. Suunas õppimine toetab edasiõppimise võimalusi spordi ja terviseteaduste valdkonnas (terviseedendus, füsioteraapia, sotsiaaltöö, kehakultuur, vabaajakorraldus jms).

Sport ja tervis suuna suunapäevad ja -üritused

12.SST suunapäev Tallinnas

23. jaanuaril 2018 käisid 12. klassi sotsiaalsuuna ning spordi ja tervise suuna õpilased suunapäeval Tallinnas.

Esimesena külastasime Tallinna Ülikooli, kus korraldati erinevatele suundadele erinevad lühiloengud. Spordi ja tervise suuna õpilastele tutvustas doktorikraadiga õppejõud ja jalgrattatreener Kert Martma loengut „Sport – mis see on ja milleks seda vaja?“. Sotsiaalsuund kuulas Ühiskonnateaduste instituudi tutvustust ning lühiloengut teemal “Täiskasvanuks saamise valu ja võlu – sotsiaalteadusliku uurimistöö näitel“. Seejärel  tutvustati kogu klassile edasiõppimise võimalusi Tallinna Ülikoolis, õpilasakadeemia tegemisi ning koolitusi. Lõpetuseks tutvustati ka üliõpilaslinnakut ja kutsuti 15. märtsil avatud uste päevale.

Seejärel külastasime  Eesti Tervishoiu Muuseumi, kus muuseumi külastusjuht tegi huvitava tutvustustuuri kogu muuseumis ning saime osa ka näitusest nimega “Elada või mitte? Suhkrus on küsimus“. .Aega jäi ka iseseisvalt interaktiivsete eksponaatidega tutvuda ja mõõta näiteks oma reaktsioonikiirust.

Päeva lõpetasime Tondiraba jäähallis, kus peale kehakinnitust õpetasid oma ala professionaalid õpilaste jaoks uut spordiala – curlingut. Peale lühikest algõpetust said kõik osalejad hakkama uue ja põneva spordialaga. Korraldajad kiitsid meie õpilasi kiires õppimises ja kutsusid meid ka koolidevahelistele võistlustele märtsis. Paljudele õpilastele meeldis curling väga ning lubasid osa võtta ka 27. jananuaril Haapsalus toimuvatest curlingu võistlustest, mis toimuvad Väikesel viigil.

Leelo Paju, kehalise kasvatuse õpetaja, spordi ja tervise suuna juht

   

 

Spordisuuna rattamatk 

Rattamatk, mis toimus 21.-22. septembril, oli spordisuuna praktiline õppekäik, mida hakkasime planeerima kooliaasta esimesel suunatunnis, kus panime paika rollid, kes mida matka õnnestumiseks tegema peab. Näiteks: peatuskohtade info jagaja, tehniline ja meditsiiniabi, kroonik, fotograaf ning õhtujuhid jm. Rääkisime veel teekonnast ning peatuspaikadest. Enne matka harjutasime tundides vastupidavust rattasõidu või jooksmisega. Selgitasime olemasoleva varustuse ja puuduolevad rattad ja kiivrid. Enne rattamatka laenutasid meile kiivrid Paralepa jalgrattaklubi ja Hawaii Expressist.

21. septembril kell 9.30 alustasime rattamatka kogunemisega kooli juurest, et vaadata üle varustus. Hommik algas vihmasajuga, mis lõppes alles peale lõunapausi. Esimese peatuse tegime juba bensiinijaamas, kus õpetaja Aavo kontrollis üle rattarehvide rõhud ja panime selga vihmakeebid.

Teekond liikus Rannaküla – Linnamäe poole. Teise peatuse tegime Linnamäel, et teha poest viimaseid vajalikke oste. Edasi sõitsime Salajõe – Sutlepa, kus Sirle tegi ettekande Salajõe matkarajast  ja Sutlepa tuulikust. Järgmiseks peatuskohaks oli Roosta rand. Seejärel sõitsime Dirhami sadamasse ning Tuksi spordibaasi, kus ootas meid lõunasöök ja kus me ka ööbisime.

Peale pikka rattasõitu saime lõpuks süüa ja puhata. Toit oli Tuksis väga maitsev. Peale paaritunnist puhkust sõitsime Põõsaspea neemele, Spithami, uudistasime Nõva randa ja Uuejõe Uhtorgu ning Allikajärve lõkkekohta. Hiljem, kui teekond läbitud, sõitsime tagasi Tuksi spordibaasi, kus peale õhtusööki valisime õhtused tegevused enda valikul. Mõned mängisid võrkpalli või jalgpalli, osad õpilased käisid saunas, mis oli väga hea ning lõõgastav peale rasket päeva. Esimese päeva lõpuks valutasid paljudel seljad ning jalad ning lisaks sellele olid meie riided märjad. Teekonnal nautisime ilusat loodust ning erinevaid loomi, näiteks hobuseid.

Järgmise päeva hommikul kell 08.00 sõime hommikusööki ning peale asjade pakkimist hakkasime tagasi Haapsalu poole sõitma, mis oli 40 km kaugusel. Kuna ilm oli jälle vihmane ja jahe, siis valisime igaüks omale sobiva tempo. Haapsallu tagasi jõudsime tervetena ja rõõmsatena, sest matka lõpuks hakkas päike paistma. Meeleolu oli väga hea, sest sai ju kodupoole sõita.

Kokku läbisime ratastel 120 km.

Demi Link, 12.SST õpilane

Leelo Paju, kehalise kasvatuse õpetaja, spordi ja tervise suuna juht 

   

 

Kohtumine Margus Luigega

Spordi- ja tervise suuna kursuse „Kergejõustik“ õppetöö raames kohtusid LÜGi õpilased reedel, 2. juunil Margus Luigega Haapsalu spordihoone kohvikus.
Margus Luik on spordipedagoog, 25-kordne Eesti meister käimises, Balti karika võitja, Läti meistrivõistluste hõbe 50 km käimises, Baltimaade meistrivõistluste pronks 50 km käimises, Euroopa karikavõistluste 28. koht 50 km käimises ja Maailma karikavõistluste 68. koht 50 km käimises.

Margus Luik alustas oma sportlaskarjääri Läänemaal, Endel Susi käe all. Luik omandas keskhariduse Haapsalu Wiedemanni Gümnaasiumis, jätkas õpinguid Tallinna Pedagoogikaülikoolis kehakultuuri ja rekreatsiooni erialal. Töötab kehalise kasvatuse õpetajana Tallinna Kristiine Gümnaasiumis ning treenerina Midrimaa OÜs. Lisaks põhitööle on ta ka õhtujuht ja pulmaisa.

LÜGi õpilastega kohtumist alustas Margus Luik enda tutvustamisega ja siis rääkis raamatust “Paralepast poodiumile”, mille andis välja oma kulu ja kirjadega.

Endine tippsportlane rääkis, et oli sporti niivõrd kiindunud, et tegi seda õppimise ja õpetamise kõrvalt, siis kui oli võimalik või kui tekkis vaba aeg. Talle oli oluline, et oleks voodi, söök ja võimalus teha trenni ning muidugi ka töö, et osta süüa. Luik rääkis erinevaid kogemusi oma spodielust, näiteks kuidas ta naine teatas talle oma rasedusest võistluse ajal, kui ta ei olnud oma mõtetega „maa peal“. Kuidas tema esimene ja viimane võit olid väga tähtsad. Luik selgitas, et lõpetas oma karjääri, kuna tema saavutused on täidetud ja ta on liiga vana, et oma oskusi edasi arendada ja paremaid tulemusi saada ning keskendub nüüd perele.

Margus Luik pidas elus väga oluliseks, et elus tuleks leida selline tegevus, mida sa naudid ja mis teeb sind õnnelikuks. Hea on, kui esmaspäeva hommikul ärkad üles ja oled õnnelik, et saad tööle minna, mitte ei kurda, et nädalavahetus oli jälle nii lühike ja peab tööle minema!

Mulle meeldivad sellised kohtumised, kuna siis saab näost näkku näha erinevaid sportlasi, kuulda erinevaid elulisi näiteid nende spordielust, õnnestumistest ja saavutustest. Kohtumine oli väga hea silmaringi laiendamiseks“.

Riina Reiners 11.SST õpilane

Peale sisukat ja silmaringi arendavat kohtumist ning teoreetiliste teadmiste jagamist läks tund edasi staadionil, kus vaatamata tugevale tormituulele viis Margus Luik läbi kiirkäimise algõpetuse tunni, mis algas erialalise soojendusega ja lõppes LÜG-i esimese kiirkäimisvõistlusega.

Tulemused:

Neiud 800 m – I koht  Viktoria Tutuko  (ajaga 5.44), II  koht Kaitlyn Lääts (5.50), III koht Marsella Tammes (6.47)

Noormehed 1000 m – I  koht Sten Mark Alberg (7.06), II koht Martin Matsberg (7.47), III koht Sander Maripuu (8.06)

    

 

Spordi- ja tervise suuna suunapäev Valgas 04.05.2017

Suunapäev algas väga varakult. Väljasõit Valka riigigümnaasiumide jalgpallivõitlustele toimus Haapsalu Veekeskuse eest juba kell 6.35 koos Noarootsi Gümnaasiumi õpilastega. Võistluste korraldajad olid Valga Gümnaasiumi õpilased.

Kohale jõudes oli palju üllatusi. Selgus, et päevakavas on tehtud muudatused ja meil ei olnud võimalust osaleda Valga Gümnaasiumi tutvustaval ringkäigul.

Riigigümnaasiumid olid kutsutud võistlema jalgpallis, kuid mitte tavalises vaid humoorikas võtmes. Esimesed mängud mängiti suure võimlemispalliga, kuid teise ringi ja finaalmängud toimusid tavalise jalgpalliga. Võistlused peeti kunstmuruga jalgpalliväljakutel.

Mängude vahel esinesid JJ Street  tantsulapsed.

Turniirisüsteem LÜGi võistkonda ei soosinud ja lõpuks mängisime 5. ja 6. koha peale. Kahjuks pidime leppima 6. kohaga. Päeva lõpus toimus ka autasustamine ja ühispildistamine.

Marsella Tammes, 11.SST õpilane

 

 

Ülekooliline valikaine „Liikumine ja tervis“ 2017  

Ülekoolilise valikaine kursuse „Liikumine ja tervis“ raames toimusid 2016/17 õa 4. perioodil selle valikaine valinud õpilastele erinevad koolitused, kohtumised ja spordialade tutvustused.

Kursus algas ja lõppes kehaliste võimete testiga (süstikjooks 4 x 10 m, paigalt kaugushüpe, topispalli jänn, kõhulihaste ja kätekõverduste test, painduvustest). 6 nädala jooksul täideti treeningpäevikut, mida tuli kursuse lõpus analüüsida, kas kehalised võimed paranesid või mitte. Enamusel õpilastest kehalised võimed paranesid.

Vabatahtlikud päästjad viisid läbi jääohutuse koolituse, kus selgitati jääpaksuse kandevõimet. Õpilased pidid arvama, millise paksusega jääl võib kõndida koer, inimene või sõita erinevate raskustega autod. Termoskastis oli merejäävesi, põhjas sendid. Iga õpilane sai proovida, kaua ta suudab kahe käega jääkülmast veest otsida sente. Tutvustati päästeveste ja õpetati külmunud inimest üles soojendama.

Valikaine raames tutvuti ka erinevate spordialadega. Fitklubis said õpilased tutvuda päris raske Crosscore treeninguga. AC Spordi jõusaalis viis tutvustava treeningu läbi meie 12.H klassi õpilane Kaisa Valm. Brasiilia jiu-jitsu´d, mida saab Haapsalus harrastada alates 2016. aasta septembrist, tutvustas treener Mairon Lepik. Tegemist on maasvõitlusega, mis on sportlikus vabavõitluses ja üldiselt kahevõitluses üks olulisematest võitlusdistantsidest. Võitlus maas (matil) põhineb Brasiilia jiu-jitsul ja lukumaadlusel, mis on tehniliselt väga mitmekesised spordialad. Oma treeningut tutvustava tunni viisid kaasõpilastele läbi ka kursusel osalejad, mille käigus prooviti kehalisi võimeid arendada nii vehklemises, ujumises, saalihokis, käsi-,  korv-, jalg- ja võrkpallis ning jooksmises.

Tervislikku toitumist tutvustas MTÜ Terviseteadlik Läänemaa. Soovijatel mõõdeti kehakoostise analüsaatori abil kehakaalu, keha rasva- ja veeprotsenti, lihasmassi, metaboolse vanuse luumassi, vistseraalset rasva (rasv siseelundite ümber). Sportlaste toitumisest ja toidulisanditest käisid rääkimas endine vasaraheitja Mart Olman ja toitumisnõustaja Kaisa Ülejõe.

Kooli meditsiiniõde Tiina Luhter õpetas, kuidas käituda traumade ja erinevate vigastuste korral, kuidas plaastrit peale panna ja kuidas õigesti vigastuste korral siduda.

Kursuse viimased tunnid toimusid Haapsalu veekeskuses, kus juba tuttavad vabatahtlikud päästjad viisid läbi veeohutuskoolituse, õpetades eelkõige iseennast päästma. Õpilased said proovida riietega ja päästevestiga ujumist.

Õpilase Randar Nõva kokkuvõte veeohutuskoolitusest: „Riietega vette kukkudes taskute välja tõmbamine kergendab ujumist. Kui kukud vette siis kindlasti tuleb säilitada rahu ja pead hakkama otsima lähimat kuiva pinda. Vette kukkumisel pead abi järel hüüdma, sest kaldal olev inimene saab juba päästjad kutsuda ja võib ka proovida kannatanut ise päästa. Kui juhtud paadist välja kukkuma, siis pead samuti rahulikult tegutsema ja võimalikult kiiresti paati või kaldale ujuma. Paati saamiseks pead keha veega samale joonele ajama ja siis ennast paati tõmbama. See moodus on kõige kergem. Kui kukud sõbraga või suurema seltskonnaga paadilt vette ja pole võimalust kaldale või paadile pääseda, siis peab grupikalli tegema, sest niiviisi on soojem. Kui oled paadiga merel/järvel, siis peab olema sul ka päästevest seljas, sest ohutusnõuded näevad seda ette. Kui näed, et inimene on vees ja hüüab abi järele, siis tuleb esmalt helistada 112 ja siis alles siis ise midagi proovima hakata. Seejärel peaksid vaatama ringi, et kas näed kuskil päästerõngast mille saaks kannatanu suunas heita, kui ei leia, siis võib ka ise minna vette, aga peab ulatama kannatanule mingi nööri või oksa millest too saaks kinni haarata ja seejärel saad ta kaldale aidata. Kannatanust ei tohi ise kinni võtta, sest ta on segaduses ja võib sind ennast vee alla tõmmata mille tagajärjel upute mõlemad ära.“

Õpilase Marion Mariette Manni kursuse tagasiside: „Olen väga rahul enda tehtud valikust valikaine suhtes. Tunnid olid kõik väga lõbusad, erinevad, sain ise väga palju uusi spordialasid proovida ja uusi kogemusi. Tore oli, et õpetaja saatis hiljem treeningutest pilte. Soovitan kindlasti ka sõpradele seda valikainet.”

Leelo Paju, kehalise kasvatuse õpetaja, spordi ja tervise suuna juht

Kõiki pilte saab vaadata siit

     

 

Õpilaselt õpilastele

Läänemaa Ühisgümnaasiumi 10.-12. klasside tüdrukud käisid 2017. aasta veebruarikuu kehalise kasvatuse tundides tutvumas jõusaaliga AC Sport, kus ringtreeningu juhendajaks oli 12. humanitaarsuuna õpilane Kaisa Valm.

Ringtreening on intensiivne üldfüüsiline rühmatreening, kus saab treenida vastupidavust, tasakaalu, koordinatsiooni, aeroobset võimekust. Sõltuvalt kavast on ühes seerias harjutusi umbes 12-15. Iga harjutuse kestvuseks on 1 minut ning seejärel liigutakse tempokalt edasi järgmise harjutuse juurde. Ühes treeningus tehakse kokku kolm kuni neli seeriat.

Kaisa Valm on ringtreeningute treener AC Spordis ja tegeleb igapäevaselt finessiga ning tema eesmärgiks on astuda lavale bikiini fitnessis. Ringtreeningud toimuvad kolmapäeviti ja pühapäeviti.

Analüüsides kõiki osavõtnud  klassikomplekte on Kaisa sõnul 10. klasside noored väga aktiivsed, kes ei anna kohe alla, vaid pingutavad lõpuni. Osa tüdrukutest jätkavad jõusaalis käimist nii ringtreeninguna kui ka vaba kavaga.

12. klassi õpilaste Caryna ja Janella arvamus ringtreeningust, kes hakkasid peale tutvustavat tundi käima trennis kaks korda nädalas: „Mulle meeldib ringtreening, kuna treener on väga motiveeriv. Tempo on hea ja peale trenni on mõnus tunne, täpselt õige raskustasemega. Parim viis saada enda keha vormi. Boonuseks alati tore seltskond.“

11. klassi õpilaste Liisa ja Heleni kommentaar ringtreeningust: „Rühmaga treenides ollakse kindlasti palju aktiivsemad kui üksinda. Ühelt poolt soovitakse teistega sammu pidada, teisalt ei lase treener laiselda. Ringtreening on mugav ning algajale väga hea. Treeningkava on paika pandud ehk ei pea ise harjutusi välja mõtlema, vaid lihtsalt trenni tegema nii palju kui jaksad. Peale trenni on alati hea tunne!“

10. klassi õpilaste Liisa, Elisabethi ja Emma meelest on ringtreening: „Ma arvan, et selline tutvustav tund võiks kindlasti kõigil olla, kindlasti annab osadele äkki julgust juurde, et trenni minna ja võibolla lükkab mingeid eelarvamusi jõusaali osas ümber. Trenn ise oli minu arust jõukohane ja selliseid tunde võiks rohkemgi olla. See polnud liiga kerge ega raske. Selline mõnus. Pärast trenni hakkasid lihased natukene valutama, aga see oli just hea, sest siis sai aru, et trenni on ka tehtud. Treener oli tore ja abivalmis, kui ülesandest aru ei saanud aitas ta ja ta ei sundinud tegema, kui tõesti ei suutnud.“

Aveli Meeles 10.RL õpilane  ja Kaisa Valm 12.H õpilane

Jõusaalis

 

Suunavahetuspäev – sport ja tervis

19. detsembril 2016 toimus kooli projektinädala raames suunavahetuspäev. Suunavahetuspäeval oli kõigil õpilastel võimalus valida üheks päevaks teise suuna parimaid tegevusi.

Spordi ja tervise suuna suunapäev algas sportlikult – vehklemisega novembris avatud Endel Nelise nimelises vehklemishallis, kus Nelise tütretütar Brit Ojamu tutvustas epeed, kui ühte põnevat ja Haapsalule kuulsust toonud spordiala.  Soojendust tehti vehklemistreeningule omaste juurdeviivate harjutustega, õpetati vehklemise klassikalist võistlusseisu, liikumist relvata kui ka relvaga, tehti täpsustorkeid märklauda ja siis juba saidki kõik osalejad selga vehklemisvarustuse – alusvestid, tüdrukud ka rinnakaitsmed, ülikonnad, maskid, kindad ja päris võistlusrelvad ning snurrid, millega ühendati võistlejad rajaga, et näha kumb võistleja tegi vastasele torke. Alguses võisteldi oma paarilisega ja siis vehklesid võitjad  ja kaotajad omavahel. Parimaid vehklejaid välja ei selgitatud, kuid kõik osalejad said aimu sellest, mis tunne on vehklejatel kogu varustusega mask ees võistelda.

Peale sportliku tegevust ja lõunasööki algas koolis doktor Mai Maseri  loeng „Noppeid toidumaailmast“.

Doktor Mai Maser on erialalt arst ja Tartu Ülikooli emeriitdotsent. Toitumistemaatikaga on doktor Maser tegelenud juba üle 20 aasta. Doktor Mai Maser on Eesti Toitumisteaduse Seltsi rajaja ja selle esimene president. Mai Maser osales samuti Eesti toitumise- ja toidusoovituste materjalide koostamisel. Mai Maserilt, kui tunnustatud toitumisala asjatundjalt ja konsultandilt on ilmunud arvukalt toiduteemalisi artikleid Eesti meediaväljaannetes.

Mai Maser tutvustas loengus oma raamatuid, rääkis uuenenud toidupüramiidist ning soovitas jälgida suhkru ja soola sisaldust erinevates toitudes, et mitte nendega liialdada. Rääkis toitumise mitmekesistamisest, valkude, rasvade ja süsivesikute vahekorrast toidus ja muudki huvitavat toitumise kohta.

Peale harivat loengut kiirustasime Haapsalu Neuroloogilisse Rehabilitatsioonikeskusesse, kus keskuse juhataja Priit Eelmäe tutvustas keskust – kes neile patsientideks satuvad ja mis töökohtadele noori peale õpinguid oodatakse. Tutvuti erinevate abivahenditega, mis teevad  erivajadustega inimeste elu lihtsamaks, anti põhjalik ülevaade kõnnilaborist, nägime kõnnirobotitega uuesti kõndima õppimise treeninguid, saadi ettekujutus füsioterapeudi tööst, vaatasime ainulaadset jõusaali, mis mõeldud ratastooli kasutatavatele inimestele ja mis töötasid vaikselt suruõhuga ja mis töötavad vaid arvutipõhiselt. Õpilased proovisid füsioterapeudi juhendamisel erinevaid ratastoole ja üritasid nendega sõitmist õppida, nii slaalomina kui ka tõusudel ja laskumistel.

Päev oli väga pikk ja emotsiooniderohke.

Päevast tegi väikese videokokkuvõtte LÜGi spordi ja tervise suuna vilistlane Maarja Konrad. Kokkuvõtet saab vaadata siit

Leelo Paju, kehalise kasvatuse õpetaja, spordi ja tervise suuna juht

Suunavahetuspäeval vehklemas Suunavahetuspäeval vehklemas Mai Maseri loeng Haapsalu Neuroloogilises Rehabilitatsioonikeskuses  Haapsalu Neuroloogilises Rehabilitatsioonikeskuses

 

Tuletõrjespordi mängudel Türi staadionil

8. septembril 2016  osalesid 11.SST  ja mõned 11.H ja 10.H õpilased Türil Päästeameti poolt kutsutud 7. tuletõrjespordi mängudel. Mängude eesmärgiks on tutvustada tuletõrjesporti kui väga detailset, kaasahaaravat ja põnevat spordiala ning selgitada välja parimad ja osavamad koolinoorte võistkonnad. Võistlustel osales koolinoori üle Eesti ning parimad selgitati kolmes vanusegrupis: 4., 8. ja 11. klassi arvestuses.

Meiega koos sõitsid mängudele ka Haapsalu Linna Algkooli 4. klasside kaks võistkonda. Haapsalu koolid olid esindatud nendel mängudel esmakordselt. Päev enne mänge käisime 11.SST klassiga Haapsalu Päästekeskuses tuletõrjespordiga esmakordselt tutvumas. Päästja Risto Roomet tutvustas õpilastele eelolevaid võistlusi ning andis näpunäiteid, mis tulid võistlustel olles kasuks.

Mängud algasid rongkäigu, sõnavõttude ja tule süütamisega. Võisteldi tuletõrje teatejooksus ja mootorpumba hargnemises. Meie kolm võistkonda auhinnalisele kohale seekord veel ei tulnud, kuid tublid 5., 6. ja 7. kohad võisteldi välja. Käisime kogemusi omandamas ja uusi mõtteid tekkis spordisuunal järgmiste ülekooliliste spordiürituste korraldamiseks.

Võidud tõid Läänemaale meie individuaalvõistlejad konksredeliga tornijooksus nii tüdrukute kui ka noormeeste arvestuses. Tüdrukutest võitis kõige kiirema ajaga Kristiina Liiv 11.H klassist ja noormeestest Ben-Ranno Nõmmik (11.SST).

Osalejatele jagati üllatusena  jäätist, joogipudeleid ja lõpetamisel said kõik punase seljakoti tuletõrjespordi logoga. Oli väga ilus ja meeleolukas spordipäev!

Leelo Paju, kehalise kasvatuse õpetaja, spordi- ja tervise suuna juht

Loe Delfi kokkuvõtet tuletõrjespordi mängusest siit

Kaitlyn ja Riina veejugadega palle postide otsast alla „pritsimas“ Sten ja Kasper võistlushoos Kristiina Liiv Ben-Ranno Nõmmik  Suunapäev

 

Spordi ja tervise suuna õpilased tutvusid erinevate spordialadega

2015/16 õppeaasta 3. perioodil tutvusid spordi ja tervise suuna õpilased kursusel „Täiendavad treeningvõimalused“ erinevate spordialadega. Bowlingut tutvustas meie kooli vilistlane Olari Nebokat Vanalinna Bowlingusaalis, kus õpilased said ka omavahel võistelda. Haapsalu Põhikooli saalis tutvustasid vehklemist ja viisid läbi turniiri meie kooli õpilane Maarja Konrad koos vehklemistreeneri Helen Nelis-Naukasega. Enne vastlapäeva andis Peep Aedviir ülevaate curlingust ehk jääkeeglist. Korea päritolu võitluskunsti taekwondo´d tutvustava treeningu viis läbi sportlane ja treener Aleksander Joonasing, taipoksist andis ülevaate Sergo Viil. Jõusaali ohtudest rääkisid AC Sport treener Argo Väli ja meie kooli õpilane Kaisa Valm. Fitness- ja terviseklubi Fitclubi erinevaid treeninguid tutvustas ja viis läbi klubi treener Brit Ojamu. LÜGi 12. klassi õpilased Markus Metsalu ja Bruno Põldäär rääkisid automudelismist kui tehnikaspordist.

Leelo Paju, kehalise kasvatuse õpetaja, spordi- ja tervise suuna juht

Automudelism Bowlingusaalis Jõusaalis Vehklemine

 

Kergejõustiku kohtuniku koolitus

Aprillis 2016 läbisid spordi ja tervise suuna õpilased kergejõustiku suunakursusel kergejõustiku kohtuniku koolituse ja said kohtuniku litsentsi. Õpilased osalesid maakonna erinevatel kergejõustiku võistlustel kohtunikena: Läänemaa algklasside olümpial, 4.-9. klasside maakonna meistrivõistlustel kergejõustikus jm.

Leelo Paju, kehalise kasvatuse õpetaja, spordi- ja tervise suuna juht

 

Spordinädal

Ajavahemikus 7.-11. september 2015 viisid 12. spordi ja tervise suuna õpilased läbi spordinädala. Spordinädal algas ühise virgutava hommikuvõimlemisega kooli aulas. Tundides viisid õpetajad läbi virgutusvõimlemise minuteid. Pikkadel vahetundidel võistlesid klassid „rennipallis“, kus tuli väikest lauatennise palli veeretada mööda poolikuid plastikust torusid, mida pidid võistlejad omavahel ühendama, et pall maha ei veereks. „Nael pakku“ võistluses tuli klasside võistkondadel lüüa aja peale naela eemalolevasse pakku ühe haamrilöögi kaupa. Ka toimusid korvpalliviske võistlused ajale.  Spordinädalal osales lisaks klasside võistkondadele ka koolitöötajate võistkond.

Leelo Paju, kehalise kasvatuse õpetaja, spordi- ja tervise suuna juht

Spordinädal Spordinädal Spordinädal Spordinädal Spordinädal Spordinädal

 

Sport ja tervis suuna õppepäev 8. aprillil 2015 Tallinnas

Spordi ja tervise suuna õpilastele tutvustas Tallinna Ülikooli Terviseteaduste ja spordi instituudi võimlemise õppejõud ja sisseastumiseksamite vastutav õppejõud Viktor Saaron, kes näitas TÜ erinevaid maju, mis on galeriidega ühendatud.

Spordisaal

Spordisaal, kus viiakse läbi võimlemistunde, saab ka batuudil hüpata.

Sportmängude saal

Sportmängude saal, mis ei ole kahjuks täismõõtmetega ja pole arvestatud pealtvaatajatega.

Maju ühendavad galeriid

Erinevaid maju ühendavad uhked  galeriid, kus alati toimub midagi huvitavat.

Peale Tallinna Ülikooliga tutvumist käisime Eesti Tervishoiumuuseumis, kus vaatasime Anatoomiateatri etendust “Avalik lahkamine”, mis  toimus muuseumitunni formaadis. Etenduse esimeses pooles tutvustati meditsiini, täpsemalt anatoomia ajalugu. Vaatasime, millised nägid välja vanad anatoomiajoonised, kuidas õpetlased inimkeha ja selle toimimist kujutasid ning sellest aru said.

Tunni teises pooles tehti “avalik lahkamine”. Võttes abiks silikoonist laiba Markuse, uuriti inimkeha siseehitust ja siseorganite tööd. Saime teada, kus siseorganid paiknevad, millised nad välja näevad ja milleks neid vaja on.

Avalik lahkamine

„Avalik lahkamine“

Silikoonist Margus

Silikoonist Markus.

12SST õpilane Rivo Reinsalu koostas õppekäigu põhjal kokkuvõtte Tallinna Ülikooli terviseteaduste ja spordiinstituudi õppimisvõimalustest

Leelo Paju, kehalise kasvatuse õpetaja, sport ja tervis suuna juht 

 

Sport ja tervis suunapäev 20.03.2015 Tartus

20. märtsil sõitsid Läänemaa Ühisgümnaasiumi 11. ja 12. klassi spordi ja tervise suuna õpilased Tartusse. Esimesena külastasime Tartu Ülikooli Kehakultuuri teaduskonda, kus  programmijuht ja lektor Martin Mooses tutvustas õppimisvõimalusi kehakultuuriteaduskonnas (kehaline kasvatus ja sport ning füsioteraapia õppekava). Õpilased said tutvuda ka teaduskonna vastuvõtu tingimustega.

Seejärel kuulasid suuna õpilased väga põnevat miniloengut teemal „Kas joosta paljajalu või jalanõudes?“ Loengus tutvustas Martin Mooses oma doktoritööd, kus ta uuris Keenia jooksjaid ja võrdles neid Eesti omadega.

Peale huvitavat loengut külastasime Eesti Spordimuuseumit, mis on Baltimaade suurim  ja asub Tartu südalinnas Rüütli tänaval. Muuseumi pedagoog  Rita Mägi tutvustas muuseumi eksponaate ning rääkis sinna juurde huvitavaid lugusid. Tavapäraste spordiajalooliste ülevaadete kõrval oli võimalik õpilastel jõudu ja osavust proovida köieveo- ja jalgrattasimulaatoritel, osaleda virtuaalses olümpiarännakus, pildistada end vanade jõumeeste seltsis, tutvuda vanade spordilehtedega, kuulata erinevate aegade muusikat jne.

Päev lõppes AHHAA keskuses, kus oli võimalus uudistada  Tartu Ülikooli üliharuldast arstiteaduskonna meditsiinikollektsiooni, mille vanim eksponaat pärineb aastast 1803. Kogule pani 1890. aastal alguse kuulus meditsiiniprofessor August Rauber, kes sündis küll Saksamaal, ent tegutses alates 1896. aastast Tartus. Professori hoolsa ja oskusliku töö tulemusena on kollektsioonis mitu tuhat eksponaati, millest AHHAAs saab vaadata kõige erilisemaid. Näitus annab ülevaate kogu inimese kehast. Seal näeb nii terveid organeid kui ka erinevate haigusnähtudega preparaate.

Leelo Paju, kehalise kasvatuse õpetaja, sport ja tervis suunajuht

    

 

23.01.2015 toimus elupäästev esmaabi kursus sport ja tervis suuna õpilastele

Elupäästva esmaabi koolitus korraldati koostöös Eesti Punase Risti Läänemaa seltsiga. Evgenia Luidalepp õpetas  läbi praktilise  ja videoõppuse, kuidas  käituda hädajuhtumite korral, kuidas teatada õnnetusest, kuidas elustada,  elustamisrütmi,  elupäästva esmaabi võtteid, et mitte kannatanule rohkem vaevusi põhjustada. Õpilased said iseseisvalt proovida võõrkeha eemaldamist hingamisteedest lastel ja imikutel. Koolitajal olid kaasas vastavad abivahendid (mannekeenid, elustamisaparaadid), mis kergendavad elustamist. Koolitusel osalejad said vastava tunnistuse ja palju kasulikke nõuandeid.

   

keyboard_arrow_up